Českotřebovské gymnázium pomáhá!

Na Gymnáziu Česká Třebová se v pátek 25. března 2022 konal charitativní projektový den na pomoc Ukrajině. Studenti i učitelé měli možnost zažít zábavu, poučit se a zároveň udělat dobrý skutek. Nechyběly výtvarné či sportovní aktivity, přednášky a v neposlední řadě ani hosté jako reportér Erik Knajfl, redaktor České televize Luboš Rosí nebo starostka města Česká Třebová Magdaléna Peterková. Hlavním cílem ale bylo vybrat peníze na pomoc Ukrajině, kam nakonec poputuje 47 669 korun.
 
Nápad na charitativní projektový den vznikl jen pár dní poté, co válka začala. Učitelé si povídali se studenty, získávali informace či samostatně přispěli na některou ze sbírek, ale věděli, že to chce něco víc.
 
„Říkali jsme si, že něco musíme udělat, nějakou smysluplnou sbírku, kde si to děti odběhají, odpracují a tak dále, a kde se studenti mohou zároveň dozvědět od odborníků, jak vlastně vznikají zprávy, jak je můžou vyhodnocovat. Taky jsme chtěli, aby byla ve škole pohoda a dobrá nálada, aby si to všichni užili,“ popsala učitelka a jedna z organizátorek projektu Pavla Pecháčková.
 
Během týdnů nejen učitelé, ale i žáci přišli s mnoha originálními nápady, jak vybrat peníze pro pomoc Ukrajině. A nejen to: mnohé i sami zrealizovali. Když jste se v pátek kolem deváté ráno procházeli kolem českotřebovského gymnázia, bylo tam neobvykle rušno.
 
 

Přivítání od studentské kapely

Hned u vchodu si přišli na své milovníci hudby. Před hlavním vchodem pro ně byl totiž připravený busking. Kapela složená ze studentů zazpívala několik bloků písniček. „Přestože ze začátku jsme se potýkali s technickými problémy, postupně jsme se sladili. Střídáme se, snažíme se míchat styly, aby tady zaznělo všechno a každý si přišel na své,” podotkla členka skupiny Johanka Nováková.
 
Od příjemné hudby stačilo vystoupat jen několik schodů do prvního patra a studenti se mohli zúčastnit geograficko-historického povídání pod vedením učitele dějepisu Jana Wątroby a workshopu o předsudcích, kterého se ujal lektor Petr Kadlec. Toho ostatně většina studentů dobře zná, protože naše gymnázium pravidelně navštěvuje a hovoří s námi o tématech, o kterých se v dnešní době málo mluví. A ve třetím patře se studenti mohli zúčastnit lekce o psychohygieně se školním psychologem Jakubem Pisklákem.
 
  
 
 

Byl to šok i pro dezinformátory

A přednášení pokračovalo i ve druhém patře. Například o dezinformacích a fake news se studenty mluvil jeden ze členů spolku Zvol si info a zároveň student Masarykovy univerzity Honza Bořil. Poradil třeba všem přítomným, jak rozpoznat lživé zprávy nebo jak mohou nevhodné grafy zkreslit vnímání lidí.
 
„Projekt vznikl před sedmi lety kvůli nespokojenosti studentů s šířením nepravdivých informací v českém prostoru. Taky jim vadilo, že s tím téměř nikdo – a hlavně zástupci našeho státu – nic nedělal. Postupem času se začal tým rozšiřovat a momentálně už nás je skoro dvacet,” popsal situaci s tím, že členové spolku během roku objedou desítky škol.
 
O stejném tématu ostatně mluvil také reportér České televize Luboš Rosí, který se do školy připojil online z Prahy. Například popsal, jak během války na Ukrajině pracují ruští trollové. „Osobně mě překvapilo, jak česká dezinformační scéna trollů a dezinformátorů v prvních týdnech války utichla. Možná i pro ně to byl šok. Netrvalo to ale dlouho.“ Také zmínil média, kterým se podle něj v současné nepřehledné situaci dá věřit. Patří mezi ně třeba Česká televize, Český rozhlas, České noviny nebo také servery iDnes.cz, Novinky, Aktuálně, DVTV a další.
 
Hned potom se škola propojila s reportérem České televize Erikem Knajflem, který v tu chvíli mířil přímo na Ukrajinu. Do západoukrajinského Užhorodu společně s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým vezl zdravotnický materiál. „Jedná se hlavně o léky, dýchací přístroje nebo přístroje na ohřev krve,” vysvětlil Knajfl. „Pro Ukrajinu je to obrovská katastrofa, myslím si, že ta východní a severní část Ukrajiny je pod těžkou palbou a obyvatelé tam žijí v těžkých podmínkách,” pokračoval.
 
 
 

Tvorba náramků a hraní deskovek

Ve druhém patře paralelně probíhal i workshop s deskovkami. Studenti si mohli přijít zahrát šachy, poker, skořápky, AZ-kvíz nebo také poměřit své síly v páce či skládání Rubikovy kostky s „mistry“ v oboru a za každou prohru či výhru věnovat symbolickou částku.
 
„Tento den má velký smysl a jsem rád, že studenti a učitelé něco takového vytvořili a mohou tak přispívat na dobrou věc,“ řekl k projektovému dni student a vedoucí workshopu Daniel Eliáš ze 4.C.
 
Třetí patro bylo místem tvoření a odpočinku. Ve dvou třídách byly zrealizovány výtvarné dílničky, ve kterých studenti zdobili dřevěná srdíčka věnovaná firmou Laser Dekor, vyráběli záložky nebo i náramky v ukrajinských barvách. Za deset korun si je pak mohli odnést nebo je tady nechat k zakoupení pro ty méně zručné.
 
Škola ale žila i venku, kde na hřišti gymnázia probíhal charitativní běh. Každé uběhnuté kolečko na místním oválu znamenalo deset korun do kasičky.
 
V tělocvičně měli studenti možnost vyzkoušet svou fyzickou zdatnost ve šplhu na tyči a na laně. Šplhání se zúčastnilo přes dvacet studentů. Za jedno vyšplhání na laně studenti ze sponzorských darů přispěli do sbírky deset korun a za jedno vyšplhání na tyči pět korun. „Nejlepší výkon předvedla studentka Veronika Jentschke ze 4.C, která vyšplhala čtyřiadvacetkrát a tím do sbírky přispěla 200 korun,“ přiblížila studentka 8.A Adéla Kolářová.
 
Někteří studenti se vydali i za hranice školního areálu. Ve spolupráci s Lesy ČR uklidili část lesa a do sbírky tak přibylo sedm tisíc korun.
 
 
 
 
 
 

Odpočinek v kavárně

Po dni plném zajímavých přednášek a sportovních výkonů si studenti mohli odpočinout v místní improvizované kavárně, která si rychle získala oblibu. „Nabízíme návštěvníkům pohoštění, od sladkých zákusků a dortíků až po obložené chlebíčky, všechno od našich studentů nebo sponzorů. Každý může vhodit do kasičky libovolnou částku peněz, minimálně ale padesát korun,” uvedla studentka 8.A Kateřina Stránská.
 
Děkujeme všem, kteří pro nás výborné pohoštění přichystali. Poděkování patří jak sponzorům – cukrárnám Lucerna, Café Depo, Sázava, Lahůdky na Starém náměstí, tak těm, co vytvořili nějakou dobrotu doma. Kavárna měla také díky Vám velký úspěch a významnou měrou přispěla k celkově vybrané částce.
 
Projekt byl mimo jiné podpořen zástupci města i kraje. Gymnázium třeba v průběhu dne navštívila starostka města Česká Třebová Magdaléna Peterková. „Prošla jsem si workshopy a přednášky, je tu živo. Důležité ale je, že je to vše na pomoc Ukrajině. Nesmírně si toho vážím. Chytá mě za srdce každý jeden koutek, který tu vidím,” řekla.
 
 
 
Nakonec se během projektového dne vybralo 47 669 korun. Všechny peníze poputují na sbírku organizace Člověk v tísni a také na pomoc do ukrajinského města Užhorod. Částka zahrnuje peníze nejen z kasiček umístěných u všech aktivit a workshopů ve škole, ale i výtěžek z venkovního programu a úklidu lesa.
 
Emma Kameníková, Zuzana Mazurová a Zuzana Stráníková
 
Během projektového dne školní press team také vyzpovídal psychologa Jakuba Piskláka a zeptal se, jak se v dnešní době vyrovnat se stresem. Mimo to místní reportéři pořídili rozhovor s reportérem České televize Lubošem Rosím a podrobněji popsali, jak vypadala brigáda v lese. Všechny texty najdete níže.
 

 

Videa z projektového dne:
 
Fotogalerie na webu gymnázia: Projektový den Ukrajina 2022