Studenti si to rozdali na hřišti

Potkávám se se svými spolužáky ráno na stejném místě, kde se obvykle scházíme. Působíme trochu dojmem vyoraných myší, včerejší stužkovací večírek se totiž protáhl. Přesto pádíme do školy s veselou myslí, jelikož dnes se učit nebudeme. Píši reportáž o Gaudeamu, oblíbené akci na našem gymnáziu.
Pro neznalé bych měl nejdříve vysvětlit, co to ten Gaudeamus vlastně je. Není tím myšlena známá výstava vysokých škol, nýbrž volejbalový/ringo turnaj. Koná se k uctění památky svátku 17. listopadu, tento rok mezitřídní klání připadlo na 16. listopadu. Toho se účastní týmy reprezentující jednotlivé třídy. A aby to bylo patřičně zajímavé, je vždy dáno téma kostýmů. Letos to byla zvířata.
Vstupuji do školy a nestačím se divit, jak tu je doslova přezvířatováno. Potkávám růžová prasátka, pilné včelky, baculaté pandy. Bezesporu originálně se ovšem zachovala naše třída 8.A, která si jako převlek zvolila sumýše mořského. Že nevíte, co to je? Triviální název „mořská okurka“ vám jistě napoví.
Pořadí zápasů je rozlosováno a začíná se hrát. Vyšší gymnázium hraje volejbal, nižší ringo. Obě tělocvičny jsou zaplněny diváky, kteří fandí jako o život. Zápasy jsou vyrovnané a každá chyba může znamenat porážku. Týmy předvádí slušné výkony.
Během toho navštěvuji souběžný program určený pro žáky nižšího gymnázia. V učebně 301 probíhá další série soubojů, tentokrát pouze na papíře – hrají se zde piškvorky. Na chodbě pak ještě potkávám dva kvartány, kteří pracují na svém vědeckém projektu. Vydávám se jim za pokusný subjekt. Po krátkém rozhovoru zjišťuji, že se jedná o měření plochých nohou. Uf, můj otisk nohy naštěstí tuto vadu nevykazuje. Vracím se zpět do tělocvičny.
Kolem dvanácté hodiny turnaj končí a koná se vyhlášení vítězů. Volejbalový turnaj vyhrála třída 4.A, ringo 3.A. Cenu za kostým si odnesla 1.A v kostýmech prasátek a 3.C převlečená za zebry. Po tomto slavnostním aktu se žáci, včetně mě, vydávají vstříc obědu a nadcházejícímu volnu.
Akci hodnotím jako velmi povedenou, stejně jako tomu bývalo i v minulých letech. Sportovní klání si užili jak hráči, tak i spolužáci, kteří jim fandili. V tomto ohledu splnila svou funkci. Nezbývá mi už nic jiného než popřát, aby se Gaudeamus konal i v příštích letech a aby jeho kvalita rozhodně neklesala.
 
Tomáš Koubek, 8.A