Škola trochu jinak

Ve čtvrtek 20. a v pátek 21. září jsme se s chutí vydali vstříc dobrodružství, poznání a novým zážitkům na již každoroční akci nesoucí název „Škola trochu jinak“. Jak už u nás na gymplu bývá zvykem, škola pro nás připravila opravdu bohatý program.
Čtvrteční den jsme zahájili přednáškou na téma drogy, HIV a drogové závislosti, kdy nám pan MUDr. Juraj Tkáč vyprávěl o propastech drogového dealerství, závislostech a jejich léčbě, která mnohdy nedopadá nejlépe. Na druhou stranu nás povzbudil informací, že z alkoholismu a drogové závislosti má šanci dostat se každý, kdo má alespoň trochu chuť začít od znova.
Po této poučné hodině jsme na chvilku okusili práci záchranáře zdravotnické záchranné služby. Ta obsahovala teoretickou i praktickou část. Prošli jsme si sanitku a zachránili nejednu figurínu.
Následovala přednáška o finanční gramotnosti, v níž jsme se věnovali počítaní úroků a zhlédli jsme krátké video, které nás seznámilo s pojmy, jako je leasing, úvěr nebo RPSN, na které bychom si měli pozor dávat snad všichni, protože ne vždy reklama v televizi tvrdí úplně pravdu…
Poslední částí čtvrtečního programu se stal „Život online“, podle mě téma, nad nímž by se měl každý zastavit a zamyslet. Při sledování tematického filmu „Na hory“ se mi téměř tajil dech. Je neskutečné, jak sociální sítě ovlivňují náš reálný život a mnohdy nás od reality odříznou úplně.
Páteční ráno mělo být ve znamení sebeobrany, jenže kvůli komunikačnímu šumu judisté nedorazili. Myslím, že nás to všechny dost mrzelo, těšili jsme se moc. Místo nácviku sebeobranných výskoků, kopů a chvatů jsme cvičili v posilovně, připojili se ke kvartánům nebo jsme šli hrát míčové hry.
Následovně nám zahráli orlickoústečtí bubeníci. Obdivovali jsme veliké bubny, bicí soupravu nebo také zvonkohru podobnou xylofonu. Výklad se zajímavě prolínal s vystoupením jednotlivých hráčů, takže se zabavili i ti největší odpůrci hudby.
Vše završila prohlídka českotřebovského muzea, kde jsme se dozvěděli mnohé o první světové válce a vláčcích.
Upřímně jsem ráda, že se na naší škole pořádá akce, která zpestří výuku i celý školní rok, a těším se na další, pro mě již poslední „Školu trochu jinak“.
 
Hana Boštíková, 3.A
 
Projekt Škola trochu jinak byl financován za podpory Krajského úřadu Pardubického kraje a města Česká Třebová. Tímto oběma partnerům děkujeme za jejich podporu, spolupráci a projevený zájem, protože zažít školu jinak se vyplatí.