Partnerství gymnázia a norského Prestfossu úspěšně pokračuje

Ve čtvrtek 8. června k večeru zastavil za gymnáziem autobus s 38 žáky a 4 učitelkami z norské partnerské školy. Výprava měla za sebou let z Osla do Berlína, denní pobyt v hlavním městě SRN a dlouhou cestu autobusem z Berlína do České Třebové s krátkou návštěvou Terezína.
Po prvním uvítání následovalo ubytování v hostitelských rodinách. Program krátkého pobytu Norů u nás byl poměrně nabitý: hned následující den vyjeli s doprovodem kolegyně Hany Benešové do Moravského krasu a navštívili Brno. Sobota byla v režii hostitelských rodin, norské učitelky spolu s ředitelem gymnázia Mgr. Menšíkem a dalšími kolegy podnikly výlet na Dolní Moravu. Průvodcem jim byl hejtman našeho kraje JUDr. Martin Netolický. Navštívili jsme pevnost Hůrka, součást prvorepublikového pohraničního opevnění, a strávili příjemný den v turistickém areálu na Dolní Moravě. V neděli odjela norská skupina do Prahy a následující den večer odletěli zpět do vlasti.
Tyto návštěvy jsou vždy reciproční: v září tohoto roku odjíždí skupina gymnazistů s několika učiteli na dvanáctidenní návštěvu do skandinávské země. Program našeho, tentokráte trochu delšího pobytu je již naplánován, zbývá si jen přát pěkné norské počasí.
 
Petr Poldauf