Když chceš, tak to dokážeš!

V pátek 29. dubna dopoledne před majálesovým průvodem byl pro nás, žáky sekundy, tercie a kvarty, v kulturním centru připraven preventivní program Radka Bangy. finalisty Super Star, známého pod pseudonymem Gipsy. Přednášku hradilo a organizovalo gymnázium ze sponzorského daru.

Program trval asi dvě hodiny a v tom čase s námi pan Banga probral množství důležitých témat. Mluvil o svém dětství, problémech v rodině, drogách, šikaně, rasismu a v neposlední řadě také o tom, jak se můžeme stát úspěšnými a dosáhnout svých cílů. Jeho slova měla o to větší váhu, protože je dokreslil popisem konkrétní situace přímo z jeho života. Všechny myšlenky měl srovnané. Věděl přesně, co nám chce říct a proč.

Do své přednášky se snažil velmi zapojit i nás studenty a svůj výklad prokládal úryvky ze svých písniček. Navzdory vážným a emotivním tématům se snažil vše odlehčit humorem. Kromě několika slz tak v publiku několikrát prolétl i lehký smích.

Přednáška se setkala s úspěchem. Většina mladých si uvědomuje, jak jsou tato témata důležitá, a přesto se o nich nemluví. Svým vystupováním si získal skoro všechny v sále a udržel si také naši pozornost. Během přednášky jsme museli mít telefony vypnuté a uložené v tašce, abychom plně vnímali jeho slova.

Mě osobně program velmi zasáhl. Radek Banga má za sebou silný příběh. Je velice inspirativní, že se z toho všeho dokázal dostat a dnes žije naplněný život, jak si vždycky přál. Přesto, že je jeho příběh opravdu velmi emotivní a dojemný, snaží se ho podat s humorem. Jeho účelem není ostatní rozbrečet, aby ho litovali, ale ukázat, že nic není zadarmo a o věci se musí bojovat. Vyhovuje mi způsob, jakým se svými traumaty pracuje. Předá informace o nich těm, kteří je potřebují slyšet, ale nesnaží se o to za každou cenu.

Předal nám spoustu motivace a dobrých rad. Osobně si myslím, že spousta z nás zrovna tohle potřebovala slyšet. Mimo jiné nám nabídl, že se mu můžeme osobně svěřit se svými problémy do soukromých zpráv přes sociální sítě. Na závěr si s námi udělal skupinovou fotku. Po přednášce byl ještě prostor pro krátkou autogramiádu.

Johana Nováková, 4.A