Každodennost 20. století

Jak se žilo v uplynulém století? Na tuto otázku hledali odpověď žáci 3.A, kteří se zapojili do projektu organizovaného Městským muzeem Česká Třebová a městem Česká Třebová.

Práce na projektu začala v lednu. Z terciánů se postupně stávali zvídaví badatelé, kteří zpovídali pamětníky, pracovali s historickými prameny a literaturou a v květnu veřejně prezentovali výsledky své práce.

A jaká konkrétní témata si děti vybraly? Domácnost a životní úroveň zkoumaly Vendula Válková, Anna Kubátová, Stella Kesselgruberová a Kristýna Simonová. Viktorii Nováčkovou, Elenu Šejnohovou a Elenu Kaplanovou zaujalo školství aneb jak dědeček ke vzdělání přišel. Se zajímavými informacemi o cestování, dopravních prostředcích a Škodě Popular nás seznámili Jolana Žáčková, Tereza Čížová, Ondřej Novák, Jakub Lainz a Jakub Voltner. Lauru Lustykovou, Markétu Minářovou, Lauru Emu Dospělovou a Adélu Sokolovou zajímá móda, a tak jsme se díky nim dozvěděli, jak se oblékali jejich prarodiče a co by si dnešní dívky na sebe nikdy nevzaly.

Děkuji dětem za jejich zapojení do projektu. Jejich nadšení, zvídavost a chuť objevovat svět prarodičů mi udělaly velkou radost. Poděkování patří i babičkám a dědečkům, kteří se o své vzpomínky podělili a vyprávěli nám, jaké to bylo „tenkrát“. Díky jejich příběhům jsme mohli nahlédnout do doby, kdy ještě neexistovaly mobily, internet ani jiné moderní vychytávky.

Dana Řehořová

Foto: Městské muzeum Česká Třebová