Jak to bylo doopravdy aneb Akademie 2018

Dne 19. prosince se konal již 26. ročník akademie českotřebovského gymnázia. Jako každý rok bylo nejdříve představení pro školy a následně dvě představení pro veřejnost v 15 a v 19 hodin. Představeními nás provázely moderátorky Lucie Rybková a Karolína Šimková, kterým tímto (a nejen já) děkuji.
Ale ještě před samotnými vystoupeními jednotlivých tříd nám v kulturním centru zahrála gymnaziální kapela „375 m. n. m.“ – namátkou písničku Zimní královna nebo nám známé a všudypřítomné Rolničky. A po hudebním příspěvku kapely se mohlo jít na věc.
Všichni jistě znáte pohádku o Zlatovlásce. Ale jak to bylo s onou údajnou Zlatovláskou doopravdy? Na nejen tuto otázku vám odpověděla letošní prima s vystoupením Hnídovláska. A právě benjamínci z 1.A se postarali o velkou senzaci. V hodnocení nejzdařilejších vystoupení se umístili na děleném třetím místě. A byla to první třída od roku 2015, která se jako nejmladší ročník umístila na stupních vítězů.
Následně vám sekunda objasnila, čím to je, když se vaše ratolest učí celé odpoledne a stejně dostane čtyřku z matematiky. Můžete si odškrtnout další vyřešenou záhadu. A ze školy do světa pohádek, konkrétně Červené karkulky a Sněhurky. Mnoho pohádek, jak se dodnes vypravují, jsou pouze výmysl. Nevěříte? Tercie vám ukázala, jak to bylo ve skutečnosti. A z tohoto vystoupení bych rád vyzdvihl herecký výkon Hany Boštíkové, jež vyhrála cenu za nejlepší dívčí herecký výkon.
Jestli si vzpomínáte na sekundu a jejich vystoupení, tak druhou stranu mince vám předvedla 2.C, která se vám pokusila vysvětlit, jak to v té škole máme těžké a že to není žádná procházka růžovým sadem. Jak se dělá scénář na akademii v podání maturitních ročníků nám předvedla 4.C. První část akademie zakončila oktáva, která předvedla absurdní drama, jak jinak, zase o školním životě. A právě 8.A akademii vyhrála na plné čáře. Následovala přestávka a možnost občerstvit se, kterou nemalý počet lidí také využil.
Vánoce jsou svátky klidu a pohody. Prostě idylka. Ale v některých rodinách tomu tak není. Na štědrovečerní večeři jedné takové rodiny jste se mohli prostřednictvím vystoupení 4.A podívat. Zpět do časů Gustáva Husáka nás vzala 1.C. Jejich scénka popisovala začátky chození jednoho páru a jak vypadaly dobové diskotéky. Kdo by to řekl, že „láska nemoci přenáší“ nebo že „s poctivostí leda pojdeš“? To víte, 3.C. Jejich scénka demonstrovala životní zkušenosti dědečka dvou sourozenců, kterým vyprávěl příhody ze života v „osmdesátkách“ minulého století. Při této příležitosti bych ocenil herecký výkon Terezy Peškové, který je podle mého názoru přinejmenším srovnatelný s těmi nejlepšími.
Pokusu o justiční vraždu čelili čerti v podání 6.A, protože jistý král zažaloval nespravedlivě svou dceru za to, že zlobí. Ve skutečnosti byl problém někde jinde. Poté následovala „Show se septimou“. Letošní žáci 7.A nám mimo jiné představili projekt „3/10“, ve kterém se snaží pomáhat důchodcům a dětem v dětském domově. Tato jejich obětavost a snaha o pomoc byla u obou porot (učitelské i studentské) oceněna druhým umístěním. Poslední vystoupení bylo v podání loňských mistrů z 5.A na téma: jak jsme připravovali scénář na letošní akademii.
A jak se líbila akademie Lucii Rybkové, jedné z moderátorek? „Z mého pohledu byla letošní akademie vydařená. Všechno (až na malé drobnosti) proběhlo tak, jak mělo, třídy měly nápaditá vystoupení a organizace, o kterou se letos postarali Josef Menšík, Jan Wątroba a Michal Jiráský, byla výborná. Za mě jim tedy patří ještě jeden velký dík. Akademie se mi líbila a těším se na tu další!“
Moc děkuji všem zúčastněným a zvláště organizátorům Janu Wątrobovi, Josefu Menšíkovi a Michalu Jiráskému za organizaci a přípravu letošního ročníku Akademie Gymnázia Česká Třebová. Už se těším na další, sedmadvacátý ročník. A vy?
 
Jan Sýkora (4.A) s přispěním Lucie Rybkové (7.A)