GLOBE tým v Humpolci

Na gymnáziu v České Třebové pracuje druhým rokem Badatelský kroužek GLOBE. Studenti se v něm učí odborným badatelským postupům, a to zejména výzkumu přírody a životního prostředí. Výsledky svých měření zadávají do mezinárodní databáze programu GLOBE. Letos se badatelé zapojili do Evropské fenologické kampaně. Zaměřili se na výzkum rychlosti opadu listů a rašení u osmi různých druhů stromů. Své výzkumy obohatili o sledování pylu a porovnávali s měřeními škol v Polsku, Chorvatsku a Litvě. 
Od 31. května do 3. června 2018 se v Humpolci konalo celostátní setkání GLOBE Games, kde studenti prezentovali výsledky svých bádání. Českou Třebovou zastupovaly studentky Šárka Doležalová, Klaudie Honlová, Jana Hudecová, Kateřina Němečková a Alexandra Škopová.
Hostitelskou školou v Humpolci bylo Gymnázium dr. Aleše Hrdličky, které připravilo ve čtvrtek krásné slavnostní zahájení akce s nočním tanečním lampionovým průvodem účastníků. Sešli se tu nejen zástupci českých škol, ale i týmy z Polska, Slovenska, Izraele, Ukrajiny, a Itálie. Ti všichni také na páteční konferenci obhajovali svoje výzkumy před odbornou porotou.
Českotřebovský tým představil svůj projekt „Jak dlouho stromy spí?“. Porotu prezentace zaujala a doporučila její publikování na mezinárodním portálu GLOBE v sekci virtuální sympozium. Po konferenci si studentky užily zajímavé doprovodné programy. Zjistily nové věci o forenzní antropologii a archeologii, objevily Hliníka v Hliníkáriu a vyzkoušely si skákací boty. Na konci dne měly možnost v místním kině zhlédnout krásný film o české přírodě s poetickým názvem Planeta Česko.
Poslední den GLOBE Games se všichni těšili na týmovou terénní hru kolem hradu Orlík. Jelikož tématem letošních her byla antropologie, kterou se zabýval i slavný humpolecký rodák Aleš Hrdlička, měly týmy za úkol odhalit pomocí sesbíraných indicií, čí tělo se našlo ve středověké studni. Indicie získávaly na stanovištích, kde musely prokázat znalost dřevin, hornin, vodních živočichů, orientace i historie. I přesto, že to bylo mírně náročné, to nakonec všichni zvládli a domů si odvezli krásný odznak, mnoho zážitků, poznatků a inspirace do dalších let.
 
Hana Grundová, Alexandra Škopová, Jana Hudecová