Expedice Norsko 2019

Naše expedice započala 5. září 2019 v ulici Krátká v sedm hodin ráno. Odjezd byl doprovázen hlasitými nářky rodičů, sourozenců a pana ředitele, kteří přišli vyprovodit náš autobus. Poté, co se nám ztratili blízcí z očí, se představilo vedení zájezdu. Vrchním velitelem byl ředitel ve výslužbě P. Poldauf, ostřílený to dobrodruh, který krajinu norskou během svých již třiceti pobytů procestoval křížem krážem. Dále tu bylo pár dalších členů pedagogického sboru, pan hejtman našeho kraje a dva řidiči, z nichž se pouze jeden jmenoval Karel. Myslím si tedy, že jsme byli v těch nejlepších rukou.
Cesta proběhla poměrně klidně. Večer jsme se po průjezdu Německem a krátké zastávce v Postupimi naloďovali na trajekt. Druhého dne si u své školy norští studenti vyzvedli své vyčerpané české protějšky, mořeplavba, cesta přes Švédsko a návštěva rodného domku polárníka Amundsena nás totiž poněkud zmohly.
Pobyt v norských rodinách nás seznámil s jejich národními jídly, tedy pizzou a hnědým sýrem, obě tato jídla jedí často i několikrát týdně. V dalších dnech jsme se zájezdem navštívili Oslo a některá muzea v tomto hlavním městě. Dostalo se nám dokonce té cti vidět Munchův slavný obraz Výkřik. S hostitelskými rodinami jsme absolvovali grilování u jezera, poznávali jsme obdivuhodně krásnou norskou krajinu, nocovali v kempech …
Poslední den jsme se od školy v Prestfossu vydali na cestu domů. Tentokrát nás však nedoprovázely nářky, ale lépe či hůře skryté úsměvy Norů, kteří byli možná rádi, že se nás zbavili. A tak jsme vyrazili plní dojmů, natěšení na nový školní rok, který už byl v plném proudu, ale pro nás teprve začínal.
 
Ondřej Hylena, 6.A