Exkurze do Národního muzea

Poslední pondělí tohoto školního roku, to jest 26. června, se naše třída „brzy-možná-maturantů“, přesněji jedinečná 7.A, vydala do víru pražského velkoměsta, konkrétně Národního muzea. Naším cílem, samozřejmě mimo „mekáč“, se stala jeho nová expozice předávající skrze jednotlivé exponáty a interaktivní úkoly příběh moderní historie českých zemí. A stejně jak je název výstavy „Dějiny 20. století“ krátký, tak je také výstižný. Expozice nás seznámila s obdobím mezi první světovou válkou a rokem 2004, který se stal pro ČR klíčovým svým vstupem do Evropské unie.

K vidění byly jednak exponáty unikátní a vzácné, jednak obyčejné i každodenní. Z těch unikátních stojí za zmínku speciálně pro muzejní účely přemístěný z Národní třídy prvorepublikový krejčovský salon Bárta, originální sportovní oblek prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka či kolekce 9 řádů a vyznamenání Františka Ferdinanda d’Este. Kolekci ale hodnotu přidaly i exponáty pro tehdejší společnost každodenní – první lednice a další technologické vymoženosti, dobové oděvy a obuv, časopisy, gramofonové desky a deskové hry. Nesmíme opomenout část nazvanou Bustárna, za jejímž názvem se skrývá kolekce bust zobrazující ikony předchozího století.

Celou akci, počínaje cestou vlakem, jsme si náramně užili, historii jsme si osvěžili a s vděkem lze prohlásit, že ani s koncem školního roku se na českotřebovském gymnáziu nudit nebudete!

Za 7. A Hana Boštíková