Exkurze 4. A v Kutné Hoře

Dne 17. 10. 2018 se kvarta vydala na exkurzi do Kutné Hory. Po náročné cestě vlakem jsme měli na programu nejdříve prohlídku historického centra města, které je památkou UNESCO. Viděli jsme náměstí s morovým sloupem, katedrálu sv. Barbory nebo jsme mohli navštívit některý ze zdejších bývalých dolů, z nichž ten nejhlubší zasahuje až 600 metrů pod povrch.

Na prohlídku města jsme navázali návštěvou muzea stříbra „Hrádek“, kde jsme absolvovali zajímavou prohlídku dolu sv. Jiří. Průvodkyně nám ukázala zatopené šachty, mincovnu a také jsme si vyzkoušeli, jak vypadá „absolutní důlní tma“. To v šachtě úplně všechno zhasne a věřte mi, že takovou tmu nerozkoukáte, ani kdybyste chtěli. Dozvěděli jsme se také, co horník dělal, když si zapomněl svíčku nebo mu zhasla. Prohlídka se nám líbila nejvíce.

Pak následovala závěrečná část našeho programu – rozchod na náměstí. Někdo si šel koupit něco na zub nebo k pití, jiní využili tento čas k odpočinku. A už nás čekal návrat zpátky do České Třebové. Už při cestě z Kutné hory se nás zmocnilo neblahé tušení, že nestihneme přestoupit v Kolíně na rychlík, protože první vlak měl zpoždění. Naše obavy se naplnily, a tak jsme přijeli později, ale to snad nikomu nevadilo. Exkurzi jsme si užili a už se těšíme na náš další společný výlet.

Chtěl bych poděkovat našim učitelkám, které nám exkurzi nachystaly, a to Mgr. Daně Zahálkové a PaedDr. Haně Grundové.

A co říct na závěr? Cestujte, poznávejte, navštěvujte zajímavá místa. Bude se vám to v životě hodit.

Jan Sýkora, 4. A