Dvě stříbra z MČR pro gymnazistku Terezu Lipavskou

Rokem 2016 a celou závodní sezonou Terezu provázely opět její dvě věrné přítelkyně – klisna Kačenka v parkurových a klisna Rozárka v drezurních soutěžích.
Vše začalo v únoru vyhodnocováním sezony 2015 na Galavečeru pony v Benešově, kde Tereza s Kačenkou zvítězily ve výkonnostním žebříčku pony (kategorie skoky – jezdci 13 až 16 let). Byly vybrány mezi TOP 5 jezdců a koní a odborná komise rozhodla, že obě holky zvítězily! Kačenka získala titul PONY ROKU a Tereza JEZDEC ROKU PONY. Na první závody v sezoně 2016 vyrazily už v únoru do rakouského střediska Sonnenhof nedaleko Vídně, kde třikrát zvítězily a přispěly tím k vítězství v týmové soutěži Česko versus Rakousko. Následoval Jezdecký festival v Lysé nad Labem, závody v Brně, Lanškrouně, Olomouci, Kolíně a další. Ze sedmnácti startů si na své konto připsaly deset vítězství. Vrcholem sezony bylo Mistrovství ČR PONY konané ve Zduchovicích u Příbrami ve dnech 10. až 14. srpna 2016. Tříkolovou soutěží prošly bez chyb tři jezdkyně a nastoupily do rozeskakování o cenné kovy. Výška překážek dosahovala 120 cm a boj byl napínavý do poslední chvíle. Tereza zachovala chladnou hlavu, předvedla skvělou jízdu a dokázala obhájit stříbrnou medaili z loňského roku.
V drezuře byl důležitým mezníkem přechod do kategorie mladších juniorů a s tím související účast v náročnějších soutěžích. Netrpělivě jsme očekávali další sezonu, jak se Terka s Rozárkou s přestupem do vyšší kategorie poperou a zda budou schopny konkurovat zkušeným drezurním koním a jezdcům. Premiéru absolvovaly v Praze na Přední Kopanině, následovaly Královice u Slaného, Olomouc, Nové Zámky, Brno a Zduchovice, kde proběhl Drezurní šampionát, který měl být generálkou na Mistrovství ČR v drezuře konané tamtéž 18. až 21. srpna 2016. Poslední zkouška sice nevyšla podle představ, ale o to větší bylo odhodlání vyškrábat se co nejvýše ve výsledkové listině právě při zmíněném Mistrovství ČR. Tady už stálo štěstí při Terezce a po hezkých výkonech vystoupala na druhý nejvyšší stupínek, získala titul vicemistryně.
Stříbrná medaile je o to cennější, že Rozárku si Terezka do drezurních soutěží připravila sama pod dohledem trenérek ze Sportovního centra mládeže. Svou pílí, klidem a vytrvalostí se dokázala dostat do elitní jezdecké společnosti a přála bych jí, aby se tam co nejdéle udržela.
Tímto bych také chtěla poděkovat všem, kteří Terezku podporují, hlavně celé rodině, bez jejíž podpory a hlavně tolerance by těchto úspěchů nedosáhla. Velké poděkování za finanční podporu patří také Obci Řetová a firmě Vladimíra Vrbického Zemní práce se sídlem v Němčicích.
 
Pavla Lipavská