Bezpečně v kyber!

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) otevírá pro veřejnost svůj on-line kurz Bezpečně v kyber! Kurz, který se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost a rizikové jevy v kyberprostoru, jako jsou kyberšikana, kyberstalking nebo hatespeech, je primárně určen pro pracovníky vzdělávání a prevence, pedagogy i ředitele škol, ale nyní si jej může projít kdokoli, kdo má o problematiku zájem.
 
 
Kurz je rozdělen na základní a rozšířenou verzi. Kratší verze obsahuje základní lekce (v základní verzi čeká uživatele 9 kapitol), jakými jsou například sexting, netolismus nebo kybergrooming. Časová dotace kurzu je přibližně 3 hodiny a po složení testu na konci kurzu mohou zaregistrovaní uživatelé získat certifikát.
 
V rozšířené verzi jsou kromě témat ze základní verze i témata jako poruchy příjmu potravy a internet, rizika počítačových her nebo hatespeech. Rozšířená verze navíc obsahuje i kapitoly k mediální gramotnosti (Hoax, Hatespeech apod.), které pro kurz připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ve spolupráci se Zvolsi.Info. Celkově rozšířená verze obsahuje 17 kapitol, uživateli zabere více než 6 hodin času a na jejím konci získá příslušný certifikát.
 
Obě verze kurzu jsou přístupné všem zdarma. Pro získání certifikátu je třeba se zaregistrovat, pro pouhé procházení a prohlížení kurzu to však potřebné není.